عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

پس در دهه 90 با متلاشی شدن ساختار دو قطبی گذشته و جایگزین نشدن ساختار جدید خلاء قدرت و نظام دهنده نظام بین‌المللی محسوس بود و اگر خط تقسیم بین شرق و غرب برداشته نشده بود ما شاهد بحران شبه جزیره بالکان و درگیری‌های قومی نبودیم. این امر در سه مرحله از تاریخ اروپا تکرار گردید. در مرحله اول اواخر نوزدهم و اوایل قرن بیستم که منتهی به جنگ جهانی اول گردید در مرحله دوم بین دو جنگ که منتج به جنگ جهانی دوم گردید و سومین آن پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی که خلاء قدرت متوازن کننده محسوس بود و در نتیجه منجر به بحران در شبه جزیره بالکان با آن ابعاد که توصیف گردید ، گشت. در اینجا بار دیگر به مطلب ساموئل هانتینگتون طراح نظریه «برخورد تمدن‌ها» این رویه را در قالب جنگ‌های تمدنی و پاردایم تمدنی تبیین می کند. او معتقد می باشد که خط کسل تمدن‌ها به عنوان نقاط بروز بحران و خونریزی جانشین مرزهای سیاسی و ایدئولوژیک دوران جنگ سرد می گردد. در حالی که صف بندی ایدئولوژیکی در اروپا از میان رفته، جدایی فرهنگ بین مسیحیت غربی از یک طرف و مسیحیت ارتدوکسی و اسلام از طرف دیگر دوباره ظاهر شده می باشد. به هر ترتیب سقوط بلوک شرقی در جهان تبعات متفاوتی داشت. اما این سقوط در اروپای شرقی و جمهوری‌های وابسته به شوروی سه نوع واکنش به همراه داشت:

  • کوشش جهت دست‌یابی به امکانات و رفاه موجود در کشورهای غربی و نیز کوشش جهت همسان جلوه دادن خود همچون ممالک مذکور چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی
  • کوشش جهت نیل به استقلال و تشکیل کشورهایی مستقل
  • کوشش در جهت بسط قلمرو خویش و الحاق تمامی کسانی که از نظر قومی، زبان، نژادی و دین با کشورهای جدید اشتراک داشته‌اند و خارج از مرز زندگی می‌کرده‌اند.(قدسی،205:1379)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

سایت منبع

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه