عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بسیاری از صاحب نظران گسترش ناتو و دخیل کردن کشورهای اروپای شرقی در یک ساختار امنیتی را از عواملی می‌دانند که موجب می گردد تا امنیت در اروپا حفظ گردد. و بحران‌هایی همچون دهه 90 در اروپا رخ ندهد. در اوایل دهه 90 عده‌ای معتقد بودند که در پایان جنگ سرد تهدیدها علیه امنیت اروپا و اتحادیه اروپا از بین نرفتند بلکه این قاره پیش روی نوع جدیدی از تهدیدها قرار گرفته می باشد. همچون بروز ناآرامی‌ها در نواحی گوناگون جهان تهدیدهای غیرنظامی مانند آلودگی محیط زیست، عدم رعایت معیارهای حقوق بشر، ازدیاد سلاح‌های شیمیایی و میکروبی از بحث خارج می باشد. عده‌ای استدلال می‌کنند که اگر اروپا دستخوش عدم ثبات گردد وضع سابق تکرار خواهد گردید.(رحمانی،13:1377)

اتحادیه اروپا و حرکت به سوی شرق:

کشورهای اروپایی در مورد اینکه چه پارامترهایی امنیت اروپا را تهدید می کند اتفاق نظر دارند، اما اینکه چگونه و با چه روش‌هایی از خود دفاع کنند مشکل دارند. گویی خواهان یک اتحادیه امنیتی اروپایی بوده می باشد که هسته اصلی این نیرو را تشکیل اتحادیه اروپای غربی در سال 1954 می‌توان ملاحظه نمود. برای امنیت آینده اروپا سه حالت متصور می باشد:

  • حالتی که ناتو باقی بماند حوزه فعالیت آن گسترش یابد و کشورهای اروپای شرقی و مرکزی را دربرگیرد و تأثیر آمریکا در ترتیبات امنیتی اروپا حفظ گردد و از طرفی اگر در مواردی که آمریکا قصد مشارکت در تأمین امنیت اروپا را نداشته باشد اتحادیه اروپایی و کنفرانس امنیت و همکاری اروپا می‌توانند از ابزارهای تحکیم ثابت در شرق اقدام کنند بسط و توسعه دموکراسی می باشد. این فعالیت بهترین گام درازمدت می باشد که می‌توان برای تحکیم امنیت قاره برداشته گردد. زیرا چارچوب مؤثری دست می‌دهد تا بتوان درگیری‌های بین مناطق و یا بین گروه‌های قومی در داخل کشورها را حل و فصل نمود. نوع حکومت دموکراسی همچنین تضمین قابل اعتماد می باشد که چنین دولتی رفتاری صلح آمیز و محتاط در سیاست خارجی خود به کار خواهد گرفت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

سایت منبع

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه