عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

واقع گرایان بر این اعتقادند که موازنه و تعادل بین قوای موجود امنیت نسبی در نظام بین‌الملل بوده و مبتنی و متکی بر یک سیستم حل و فصل سیاسی می‌باشد که بازیگران مختلف آن را پذیرفته‌اند. لذا بهترین روش اجرایی که تاکنون برای حفظ صلح در اروپا شناخته شده می باشد، توازن قوا بوده می باشد.

تأسیس نظمی که در ذیل آن هر دولتی اعم از کوچک  یا بزرگ دلیلی برای رضایتمندی داشته باشد، این وضعیت به آنها این امیدواری را می‌داد که شاهد تشریک مساعی کلیه کشورها در امر صیانت از توازن قوا و ممانعت از ایجاد هر گونه اخلالی در آن باشند. به بیانی دیگر تمامی کشورها در امر صیانت از توازن قوا و ممانعت از ایجاد هر گونه اخلالی در آن باشند به بیانی دیگر ، تمامی کشورها ، حتی اگر به فکر منافع شخصی خودشان هم باشند باز هم به این نتیجه می‌رسند که بایستی از الگوی توازن قوا طرفداری نمایند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

اتحادیه اروپایی که امروزه یکی از مهم‌ترین سازمان‌های منطقه‌ای به شمار می رود، برای حفظ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خود، یعنی حفظ و بسط امنیت، نیاز به ثبات و آرامش هم در کشورهای عضو و هم در همسایگی خود دارد. اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود راه‌های متفاوتی را پیش گرفته می باشد. یکی از این اقدامات «سیاست همسایگی اروپا» می باشد.

«سیاست همسایگی اروپایی» یکی از سیاست‌ها و استراتژی‌های کلی و یکی از اولویت‌ها و اهداف این اتحادیه در بعد سیاست خارجی و روابط خارجی می‌باشد که با هدف توسعه و گسترش همکاری با کشورهای همسایه این اتحادیه جهت ارتباط تنگاتنگ با ساختارهای این کشورها و زمینه‌ای برای رفع خط تقسیم و جدایی میان قلمرو آن با دیگر کشورهای اروپایی می باشد. به نظر می‌رسد هدف اصلی این سیاست بسترسازی و ایجاد زمینه‌های لازم برای کشورها و مناطق همسایه این اتحادیه جهت هماهنگی با ساختارهای اتحادیه اروپا در تمام زمینه‌ها و ابعاد می‌باشد. هر چند اروپاییان این را قدمی برای الحاق این کشورها نمی‌دانند اما هدف غائی آن ایجاد زمینه‌های لازم برای پیوستن کشورهای همسایه که به گونه تاریخی در حوزه اروپا بوده‌اند، می‌باشد و کشورهایی که در زمره این سیاست قرار گرفته‌اند مانند کشورهای منطقه بالکان دقیقاً دارای چنین دیدگاهی می‌باشند و عقیده دارند این سیاست ابزار و مکانیسمی برای فراهم کردن زمینه‌ها و بسترهای لازم برای الحاق و همگرایی با اروپاست.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

سایت منبع

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه