عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

از نظر تاریخی برای ما کاملاً مشهود می باشد که تقریباً تمامی درگیری‌های قومی- سیاسی قرن بیستم یا به خاطر دخالت‌های نیروهای خارجی بوده و یا به خاطر تأثیرات آنان صورت گرفته می باشد. با در نظر گرفتن این مسائل آیا درگیری قومی در بالکان هست؟ بله، اگر بخواهیم انگیزه‌های طرف‌های دیگر را مد نظر قرار دهیم و خیر، اگر بخواهیم اهداف نهایی و منابع را به خاطر بروز درگیری‌ها در نظر بگیریم.

در این راستا بهترین حرکت و روش برای پژوهش درگیری‌ها، مطالعه نیروهای خارجی و منافع و حرکت‌های حساب شده آنان در راستای تولد، رشد و نتایج می‌باشد. عامل اصلی خارجی درگیری‌ها در بالکان منافع آمریکا تحت عنوان نظم جدید جهانی می باشد.

 

سایت منبع

 

صلح در کوزوو:

اولین شلیک در جنگ، 5 سال قبل از آغاز رسمی آن بود که در شهر تونسک و در زمان برگزاری مانور آموزشی آمریکا- روسیه تحت عنوان حفظ صلح- 94 صورت گرفت. بدین ترتیب رهبریت نظامی – سیاسی روسیه به گونه رسمی پذیرفت تا دکترین مربوط به حفظ صلح جهانی، موضوع کاملاً بی ثباتی را که بارها در کره ، قبرس، یوگسلاوی و سومالی نظاره شده اجرا کند.

عدم ثبات دکترین برقراری صلح غربی را می‌توان در خود نظریه نظاره نمود و آن نظریه برای تأخیر در دخالت در درگیری‌ها می باشد که در حال حاضر، مرحله اقدامات نظامی را گذرانده و در این راستا، باعث ضعف کامل کشورها شده می باشد.

در نظر بگیریم که هدف برقراری صلح، صلح نیست، بلکه مدل سازی سیاسی کشورها بر اساس منافع یک ابرقدرت می‌باشد. بر همین اساس، نزاعهای قومی – مذهبی که به خاطر ماهیت خود نمی‌توانند بدون دخالت مستقیم نیروهای خارجی به وجود آیند، از سوی رهبران به اصطلاح نظم جدید جهان، به عنوان تجاوزگری توأم با صلح توجیه می‌گردند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه