مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

یوگسلاوی در عصر مارشال تیتو

پس از حمله آلمان به شوروی تعادل بین دو جریان مختلف مقاومت چتنیکهای سلطنت طلب به رهبری ژنرال میخائیلوویچ و جریان کمونیستی به رهبری مارشال تیتو بهم خورد و طرفداران تیتو افزایش قابل توجهی پیدا کردند.

با وجود اینکه قوای آلمان پارتیزان‌های تیتو را به طرف مونته‌نگرو رانده بودند، اما با تسلیم ایتالیا در سال 1943 اوضاع جنگ به کلی دگرگون گردید. در این دوران که دولت‌های متفق از تیتو طرفداری می‌کردند و پادشاه یوگسلاوی به صورت تبعید در لندن به سر می‌برد، با شناسایی تیتو بعنوان رهبر مقاومت امکان ایجاد حکومتی را با مشارکت کمیته ملی ضد فاشیستی و آزادی بخش توسط تیتو فراهم آورد.

ارتش سرخ شوروی نیز که وارد یوگسلاوی شده بود با تیتو همکاری نمود. در سال 1944 شهر بلگراد آزاد گردید. مارشال تیتو که پس از کنفرانس یالتا نخست وزیر رژیم سلطنتی شده بود و قوای او در سال 1944 زاگرب و بندر تریست را آزاد کرده بود قدرت را در تمامی کشور بدست گرفته و در همان سال با القای رژیم سلطنتی جمهوری خلق فدرال یوگسلاوی را تأسیس نمود. قانون اساسی جدید یوگسلاوی که تقلیدی از قانون اساسی شوروی بود در سال 1946 به تصویب مجلس مؤسسان رسید. مطابق آن جمهوری فدرال یوگسلاوی مرکب از 6 جمهوری صربستان، اسلوونی، کرواسی، مونته‌نگرو، مقدونیه و بوسنی و هرزگوین تشکیل گردید

ایجاد جمهوری فدرال بوسنی و هرزگوین در حقیقت برای پایان دادن به رقابت کرواتها و صربها بود که هر دو ادعای مالکیت آن منطقه را داشتند. در داخل جمهوری صربستان دو ایالت خود مختار به نام‌های کوزوو با اکثریت آلبانیایی مسلمان، هم مرز با کشور آلبانی و یوودینا با اکثریت مجار هم مرز با کشورهای رومانی و مجارستان وجود دارند، اما علیرغم داشتن تمامی شرایط جمهوری، در راستای سیاست‌های پان اسلویزم و شوونیزم صربی به صورت مناطق تحت تسلط صربستان قرار داده شدند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

سایت منبع

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه