مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

منطقه کوزوو را صربها مکانی می‌دانند که در آن امپراتوری خود را در قرون وسطی تشکیل داده و در همین منطقه پیش روی ارتش عثمانی شکست بزرگی را متحمل شدند. تیتو می‌خواست کوزوو را به آلبانی داده و در نهایت آلبانی را به اتحادیه یوگسلاوی ضمیمه نماید. از انور خوجه دیکتاتور کمونیست سابق آلبانی نقل شده می باشد که تیتو در دیداری با او در سال 1946 گفته بود که وی معتقد به جدایی کوزوو از صربستان و ضمیمه شدن آن به آلبانی می باشد، اما به دلیل مخالفت شدید صربها این اقدام را مناسب ندیده و رضایت داد تا کوزوو که اغلب ساکنین آن را مسلمانان آلبانی تبار تشکیل می‌دهند به عنوان منطقه خود مختار در حیطه جمهوری صربستان بماند.

کمونیست‌ها بعد از جنگ در فکر ضمیمه کردن بوسنی به صربستان و یا کرواسی بودند اما پس از کشتارهای فراوانی که از مسلمانان در خلال جنگ دوم جهانی اتفاق افتاد و به دلیل مخالفت رهبران بوسنی این ایالت عملاً تبدیل به یک جمهوری مستقل گردید. بوسنی مالک حدود 24 کیلومتر از سواحل دریای آدریاتیک گردید و بقیه سواحل موجود را به جمهوری کرواسی واگذار کردند. تیتو با مرز بندی مصنوعی بین جمهوری‌های مختلف عملاً از تز «تفرقه بی انداز و حکومت کن» بهره گیری کرده می باشد.

به علت های گفته شده مسئله ملیت‌ها در یوگسلاوی سابق نه تنها حل نشده بلکه به صورت آتش زیر خاکستر باقی ماند و همواره جرقه‌های آن دیده می‌شده می باشد.

اختلافات و عدم تساوی بین جمهوری‌های مختلف اغتشاش و سرکوب را به دنبال داشت. در سال 1966 آلبانیایی‌های کوزوو قیام کردند که رژیم بلگراد با خشونت هر چه تمام‌تر قیام آنان را سرکوب نمود. در سال 1968 معلمان کوزوو دست به اعتصاب گسترده زده که طی آن خواستار جمهوری مستقل برای خود شدند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

سایت منبع

15– سؤالات فرعی :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه