عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

عامل و فاکتور عثمانی :

بیشترین کلمات تکراری در ارتباط با درگیری‌ها در بالکان عبارتند از: اسلام، اسلامی، مجاهدین و جهاد، طنین اسلامی در درگیری، تمامی دیدگاه‌ها را در نزاعهای یوگسلاوی سابق تغییر می‌دهد. کلمه ترکیه به ندرت شنیده می گردد، بایستی خاطر نشان نمود که ترکیه که کم‌ترین وجه اسلامی را نسبت به کشورهای خاورمیانه دارد، درصد سال اخیر از نظر اقتصادی، سیاسی، گرایشات غربی دارد. در منطقه بالکان، در راستای روابط بین‌المللی، اسلامیزه شدن مدنظر می‌باشد که هدف آن، جهت دادن پتانسیل‌های سیاسی و درگیری‌ها به سوی تمامی جهان اسلام و در چهره منافع ترکیه – آمریکا در شمال – شرق می‌باشد.

جهت روشن شدن ماهیت جنگ در بالکان بایستی درک گردد که تمامی نزاعهای مذهبی یا قومی برواسلاو – اسلام یوگسلاوی سابق، بلغارستان، قبرس از سوی نیروهای خارجی مورد بهره گیری قرار می‌گیرند. آن چه که در حال حاضر صورت می‌گیرد، گسترش هسته ثانویه ژئوپولیتیکی امپراتوری عثمانی می باشد که تا این لحظه، مرزهای ترکیه محدود شده می باشد.

سایت منبع

اولین دلیل برای رشد ثانویه کاملاً واضح می باشد: جدایی کامل ملت‌های پرواسلاو، قرار دادن مصنوعی جهان اسلام پیش روی و وارد شدن به حوزه نیروهای خارجی، دلیل دوم برای رشد، تأثیر ویژه ترکیه در راستای طرح‌های آمریکا مربوط به ایجاد نظم جدید جهانی می باشد. این موضوع هم به عوامل جغرافیایی مربوط می‌باشد و هم مشخصه قومی ضد پروسلاو و سنت‌های امپراتوری عثمانی که برای جهان اسلام، به عنوان یک مجموعه کلی، یک مشخصه محسوب نمی‌گردد. بر اساس همین روش بر روی آزمایش بالکانی، یک ساختار سه طبقه‌ای هست. در پوشش آوای اسلام، طرز تفکر پان ترکیسم پنهان شده می باشد که به شکل صادراتی، نظریه امپراتوری عثمانی نمایان می گردد که بیانگر ملی گرایی جنگ طلب ترک امروزی می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه