مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

سایت منبع

دولت بلگراد در سال 1983 میلادی تعداد زیادی از مسلمانان را به اتهام کوشش در جهت گسترش بیداری اسلامی، ترویج برنامه‌های دینی و تعمیق فرهنگ اسلامی در میان ساکنین این دو منطقه، شکل گیری گروه‌های سیاسی، اسلامی، تجدید آداب و مناسک اسلامی در میان مسلمانان، انتشار و پخش کتاب‌هایی درمورد اسلام، ترویج برنامه‌هایی برای مخالفت با الحاد مارکسیسم و نیز کوشش در بدست گیری حکومت محلی بازداشت نمود. در این بین 13 نفر از متهمین اصلی مجموعاً به 90 سال زندان محکوم شدند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در هر حال مرگ تیتو در سال 1980 میلادی کشور را با بدهی‌های انبوهی مواجه ساخت که او برای مردم به ارث گذاشت و مردم متوجه شدند که رفاه نسبی آنان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپای شرقی بر پایه انبوه وام‌های خارجی بوده می باشد.

جمهوری‌های شمالی زیرا اسلوونی و کرواسی به مراتب پیشرفته‌تر و ثروتمندتر از دیگر جمهوری‌ها بودند و در زمان تیتو از کمک کردن به جمهوری‌ها و مناطق فقیر جنوب خودداری می‌کردند. بحران اقتصادی که کشور با آن دست به گریبان بود مزید بر علت شده و کشور در معرض تجزیه قرار گرفت. ریاست جمهوری کشور شورایی و هر یک از اعضاء به مدت یک سال بعنوان رئیس جمهور انتخاب می‌گردیدند تا تعادلی در کشور به وجود آید. برای مقابله با صربها و مونته نگرویی ها، کرواتها و اسلوونها از همدیگر و هر دوی آنان از خواسته‌های ایالت کوزوو طرفداری می‌کردند. در پایان سال 1980 وقتی که ناقوس پروسترویکا در شوروی سابق نواخته گردید کمونیستهای یوگسلاوی در پی محکوم کردن مارشال تیتو بر آمدند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه