عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

در عرصه سیاست داخلی نیز تیتو به دنبال رضایت روشنفکران مسلمان بود تا از تقاضای آنان برای اسلامی کردن قوانین بوسنی و هرزگوین که بطور غیرمنتظره‌ای در یوگسلاوی مطرح شده بود بکاهد. زیرا از همین زمان بود که نوشته‌های علی عزت بگوویچ رئیس جمهور مسلمان سابق بوسنی و هرزگوین درمورد برقراری مقررات اسلامی بطور مخفیانه در شهرهای منطقه پخش می‌گردید که این اقدام سبب محکومیت او به زندان گردید.

در سال 1970 خواسته‌های فرهنگی آلبانیائیهای کوزوو به نتیجه رسید و این ایالت توانست از خود مختاری بیشتری در داخل جمهوری صربستان برخوردار گردد. واضح می باشد که در کشور یوگسلاوی سابق اتحادیه کمونیستهای یوگسلاو عمده قدرت را در اختیار داشته و تز اصلی حزب، خودگردانی در سطوح مختلف امور اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بود. اجرای این تز و عمومیت دادن به آن طبق قانون اساسی سال 1974 نه تنها عدم تساوی را در بین جمهوری‌ها از بین برد، بلکه موجبات رشد نارضایتی عمومی را فراهم آورد.

در دو کنفرانسی که در سال‌های 1928و 1940 میلادی توسط حزب کمونیست تشکیل گردید، کمونیست‌ها تصمیم گرفتند که کوزوو به آلبانی ملحق گردد اما به دلایلی نیروهای کمونیست مجدداً آن را به یوگسلاوی برگرداندند و وضعیت آن نامعلوم باقی ماند، زیرا تیتو بر الحاق کل آلبانی به یوگسلاوی طمع داشت. زمانی که روابطش با استالین قطع گردید، امید به الحاق آلبانی پس از سرکوب خشونت بار پلیسی علیه مردم کوزوو به یوگسلاوی داشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سایت منبع

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه