عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

یوگسلاوی پس از مرگ تیتو

بعد از مرگ تیتو تظاهرات دانشجویی به حرکت نژادی مخالفی تبدیل گردید. دولت فدرال یوگسلاوی نیروهای ارتش را به منطقه اعزام و حکومت نظامی را باری مدتی طولانی مستقر نمود که طی آن تعداد زیادی از مردم کشته شدند. بعد از سال 1981 میلادی مشکلاتی میان آلبانی تبارها و اقلیت صرب در کوزوو به وجود آمد. در کوزوو کلیسای متعلق به صربها به آتش کشیده گردید این کلیسا مقر اکثر کشیش‌های صرب بود. در سال 1984 میلادی نیروهای کمونیست تعداد زیادی از ساکنین کوزوو را دستگیر و تحت فشارهای مختلفی قرار دادند.

سایت منبع

کوزوو برای صربها از اهمیت تاریخی و ملی برخوردار بود زیرا که این منطقه را صربها مقر اصلی خود قلمداد می‌کردند. یکی از علت های اصلی آن شکست بزرگی می باشد که حکومت صربستان از امپراتوری عثمانی در این منطقه متحمل شده می باشد. صربها در نظر داشتند تا مناطقی از کوزوو را به خاک خود ضمیمه کنند از طرف دیگر آلبانیایی‌های کوزوو پیش روی ساختار انضمام مناطقی از صربستان به کوزوو بودند. علت این امر هم سکونت اکثریت آلبانی تبارها در این مناطق بود. برای مثال پیوستن شهر تیتونوا در مقدونیه به کوزوو یکی از خواسته‌ها بود.

درمورد بوسنی و هرزگوین می‌توان گفت که رهبران این مناطق با ورود در درگیری‌های داخلی یوگسلاوی سابق مخالف بودند. مسلمانان که طعم تلخ قتل عام‌های دوران جنگ جهانی دوم را توسط صربها چشیده بودند تمایلی بر ورود در مخاصمات نداشتند. از سوی دیگر هنگامی که اخبار نهضت جدید اسلامی از ورای مرزها در اوایل دهه هشتاد به مسلمانان بوسنی رسید، حکومت وقت یوگسلاوی خواستار آرام کردن احساسات مسلمانان بود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه