عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

پس از آن که سیستم چند حزبی در بوسنی و هرزگوین به رسمیت شناخته گردید، بگوویچ رهبری حزب اقدام دموکراتیک را عهده دار گردید و اعلامیه حکومت اسلامی مجدداً در سال 1990 در شهر سارایوو انتشار پیدا نمود. حزب عزت بگوویچ در انتخابات همان سال از اکثریت قابل ملاحظه‌ای در بین مسلمانان برخوردار گردید که زمینه انتخاب او را به ریاست جمهوری فراهم آورد. صربهای مقیم بوسنی و هرزگوین که انتخابات را تحریم کردند، بهانه‌شان آن بود که به هیچ وجه نمی‌خواهند زیر بار دولتی بروند که قصد اسلامی کردن کشور را دارد. در پی آن صربها درگیری‌ها را با همکاری صربستان در تمام بوسنی شروع و طولی نکشید که جنگ خونین علیه مسلمانان در تمامی بوسنی به راه انداختند. .(آسایش زارچی ، 1373 :6 )

بحران در بالکان :

نزاع میان دو تمدن یا مساعدت میان آنها

طی سالیان اخیر در آمریکا و اروپای غربی، نظریه‌ای با طیف وسیع، تحت عنوان درگیری میان تمدن‌های مسیحی و اسلامی مطرح شده می باشد. در نگاه اول و در عرصه تاریخی، روابط میان کشورهای مسیحی و اسلامی به عنوان درگیری همیشگی و تاریخی مطالعه می گردد.

تصرفات اعراب در قرون هفتم تا نهم و هجوم امپراتوری عثمانی در قرن هشتم تا هفدهم، جنگ‌های صلیبی در قرن یازدهم تا سیزدهم و جنگ‌های استعماری از سوی اروپای غربی با کشورهای مسلمان در قرن نوزدهم تا بیستم، مطالعه چنین روابطی میان اروپا و جهان اسلام در اکثر موارد بسیار ساده می باشد. جنگ‌های میان کشورهای اسلامی و مسیحی که منجر به نزاعهای تند و سخت می‌گردید، در خیلی از موارد دارای مشخصه تمدن داخلی می باشد، کافی می باشد که به جنگ‌های صد ساله میان فرانسه و انگلستان، نزاع 200 ساله میان امپراتور عثمانی و پارس، در گیری میان سنی‌ها و شیعیان و نزاع میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها تصریح کنیم، در آن عصر و در جریان13 قرن مناقشه میان اروپا با جهان اسلام، آنها فقط با هم نجنگیدند. در عین حال، میان مسیحیان و مسلمانان روابط دیپلماتیک هم تداوم داشته و حتی پیمان‌های نظامی منعقد شده می باشد و گه‌گاه علیه هم عقیده‌های خود، روابط تجاری مستقر و تبادلات عقیدتی به اقدام آمده می باشد. در این راستا، بردباری مذهبی و مساعدت‌های متقابل پدیدار شده که آن فرهنگ اسلامی و مسیحی می باشد که یکی از علت های اصلی شکوفایی هفتصد سال تمدن عربی اسپانیایی بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

سایت منبع

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه