عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

سایت منبع

طرفداران نظریه برخورد تمدن‌ها اغلب روی این موضوع صحه می‌گذارند که در اسلام، تندروی هست و بر اساس روش‌های تروریستی بنا شده می باشد، اما موضوع سازمان‌های تندرو و افراطی اروپا، نظیر ارتش آزادی بخش ایرلند، در پشت صحنه می‌ماند.

رهبران تمامی کشورهای اسلامی به تروریسم و تندروی به عنوان عامل اصلی تهدید برای کشورهای خود می‌نگرند. به گونه مجزا و مشخص، مرز میان اسلام واقعی که در آن صبر و اعتدال هست و کوشش برای تبری از سوی گروه‌های تندرو، از طریق مطرح کردن اسلام صورت می‌گیرد. جای توجه خاص دارد که در قطعنامه سیاسی رهبران و دولت‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در ماه دسامبر سال 1996 در تهران، تمام وجوه تروریسم محکوم گردیده و در سطح جهانی، علیه تروریسم خواستار انعقاد قرار داد و مبارزه شده می باشد.

بایستی در نظر داشته باشیم که بنیادگرایی یک پدیده ویژه موقتی از دیدگاه تاریخی می‌باشد. پدیدار شدن آن به خاطر تأثیر عواقب منفی می باشد که ارزش‌های خارجی بر روی تمدن اسلام گذاشته‌اند. به همراه آن حل معضلات موجود اجتماعی و اقتصادی، افزایش سطح زندگی افراد (شهروندان) گرایشات جدید افراد به سوی واقعیت‌های جدید، تغییرات در زندگی سیاسی، به تدریج باعث بروز حرکت‌های افراطی می‌گردند.

علی رغم نظرات هانتینگتون که مرز میان اسلام و مسیحیت را خونین اعلام کرده می باشد، به نظر ما نزاع میان اسلام و مسیحیت نه تنها غیرقابل پذیرش می باشد. بلکه بر عکس، آینده در گرو مساعدت میان تمدن‌های مختلف می باشد. اگر پیشرفت و ترقی با حضور تمامی ملت‌ها و دستاوردهای تمدن جهانی همراه نباشد، بشر نمی‌تواند ارتقاء یابد.(هانتینگتون،1374)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه