شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

سایت منبع

به نظر کارل دویچ و دیوید سینگر«با حرکت سیستم در جهت دور شدن از حالت دوقطبی و نزدیک شدن به وضعیت چند قطبی بایستی انتظار داشت که فراوانی و شدت جنگ‌ها کاهش یابد».این دو فرض می‌کنند که ائتلاف‌ها متشکل از دسته بندی‌های کشورها و آزادی اقدام اعضای اتحادیه برای مقابله با کشورهای خارج از اتحادیه را کاهش می‌دهند. هر چه تعداد بازیگران خارج از اتحادیه افزون‌تر باشد شمار الگوی ممکن برای تعامل در سیستم بین‌المللی بیشتر خواهد بود، عضویت در اتحادیه هم دافعه و هم شدت منازعه با بازیگران خارج از اتحادیه را افزایش می‌دهد.

با این حال آن چیز که ارائه گردید بخش‌هایی از نظریاتی بود که در این باب عرضه شده می باشد. اما تمام این مقوله برای ارائه و رسیدن به بحث خرده سیستم‌ها و رژیم‌های بین‌المللی بود و اساس کار این پژوهش در بخش امنیت اتحادیه اروپایی را شکل داده می باشد. خرده سیستم‌های منطقه‌ای متشکل از «یک دولت یا دو یا چند دولت مجاور و در حال تعامل می باشد که دارای بعضی پیوندهای مشترک قومی، زبانی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی هستند و احساس هویت آنها گاه به واسطه اقدامات و موضع گیری‌های دولت‌های خارجی از سیستم افزایش می‌یابد».

هر خرده سیستم به بخش‌هایی تقسیم می گردد. نخست بخش هسته یا کانون اصلی سیاست بین‌الملل در داخل یک منطقه مشخص، دوم بخش پیرامون شامل دولت‌هایی که در امور سیاسی منطقه ایفای تأثیر می‌کنند اما به واسطه عوامل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی سازمانی و غیره که از بخش هسته‌ای مجزا هستند، سوم یک سیستم نفوذ گذار که شامل آن دسته از قدرتهای خارجی می‌باشد که دارای مشارکت مهمی در خرده سیستم هستند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال اصلی:

آیا جایگاه ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده می باشد؟  

15– سؤالات فرعی :

چگونه قدرتهای بزرگ در طول تاریخ در طریقه مناقشات قومی دهه 90 بالکان تأثیر داشته‌اند؟

علت های تاریخی و جغرافیایی شکل گیری بحران‌های منطقه‌ای در بالکان چگونه بوده می باشد؟

بحران بالکان چگونه شکل گرفت؟

آیا بحران‌های موجود در شبه جزیره بالکان ، اتحادیه اروپا را با معضلات امنیتی مواجه ساخته می باشد؟

آیا اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود بایستی به بحران‌های شبه جزیره بالکان توجه داشته باشد یا خیر؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه